Ukraińscy deputowani proszą Dudę o zawetowanie ustawy o IPNWspółprzewodniczący grupy parlamentarnej ds. kontaktów z Polską w Radzie Najwyższej Ukrainy zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie zmian do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowje, która ich zdaniem jest radykalnie antyukraińska. Pod opublikowanym w czwartek apelem podpisali się deputowani Oksana Jurynec z prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki i Mykoła Kniażycki z Frontu Ludowego.

Deputowali uznali, że nowelizacja ustawy o IPN może zniszczyć fundament dobrosąsiedzkich stosunków między Ukrainą I Polską. Oświadczyli, że przyjęty przez Sejm i Senat dokument „poniża godność narodu ukraińskiego, znieważa prawdę historyczną i jest sprzeczny z ponad czterdziestoletnią pracą na rzecz pojednania między naszymi narodami”.

„Nie do przyjęcia jest dla nas użycie w ustawie terminu “ukraińscy nacjonaliści” w odniesieniu do sprawców zbrodni na Polakach. Narodowość nie jest wskazywana, gdy mówi się o zbrodniach nazistów i komunistów. Oznacza to faktycznie, że polski parlament nazywa naród ukraiński…


Źródło informacji – rmf24.pl

Wszelkie materiały są własnością źródła Informacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*