Sędziowie wysyłani na emerytury. Ziobro nie zgadza się na orzekanieCo najmniej 29 sędziów sądów powszechnych nie otrzymało od ministra sprawiedliwości zgody na orzekanie po osiągnięciu wieku uprawniającego do przejścia w stan spoczynku. Przeciwko nowym przepisom i decyzjom szefa resortu protestują środowiska sędziowskie, interweniuje w tej sprawie również Rzecznik Praw Obywatelskich. Z kolei Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa ocenia, że to droga do tego, by wyłoniona przez polityków KRS „na stanowiska sędziów powołała prawników wspierających rząd”.

Przepisy dotyczące przechodzenia w stan spoczynku sędziów zmieniły się w ubiegłym roku. Wprowadziła je nowa ustawa o ustroju sądów powszechnych podpisana w lipcu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Do tej pory wiek uprawniający sędziów do przejścia w stan spoczynku był jednakowy dla kobiet i dla mężczyzn – i wynosił wcześniej 65 lat, a w ostatnich latach 67.

Sędziowie, którzy po przekroczeniu tego wieku chcieli dalej orzekać, musieli ubiegać się o zgodę Krajowej Rady Sądownictwa.

Wiek obniżony, los sędziów w rękach ministra

Źródło informacji – rmf24.pl

Wszelkie materiały są własnością źródła Informacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*